Home office. Egyeseknek a mennyország maga, míg mások epedve vágynak vissza az irodába. A legtöbb helyen már helyreállt a rend, de akadnak cégek, ahol a remote lehetőség állandósul – vagy alapvetően lényegesebb is lesz, mint az irodai munka. Utóbbi amolyan shared office / co-working jelleggel működne csak a jövőben ezeken a helyeken.
Cége válogatja...
A Digiméter által végzett kutatás szerint 94%-ban az IT / telekommunikációs szektorban volt jellemző a remote bevezetése; sőt, nagyjából ezen cégek fele megtartaná a távmunkát.
Előzetes feltételezések szerint az IT-ban inkább előnyt jelent, hiszen az elhivatott programozók így időkorlát nélkül írhatják a kódokat, elemezve azonban a visszajelzésekből kapott adatokat, annyira mégsem jó buli a home office.
A családosok inkább az irodába vágynak
Nem kutatási, hanem a social media-ban megosztott tartalmak azt mutatják, a családdal rendelkezők nagyobb arányban szeretnének visszatérni a normál kerékvágásba: vagyis a gyerekek napközben óvodában, iskolában legyenek, ők pedig a munkahelyükön. Illetve, egyes cégek belső kutatásai is azt igazolják, a tartósan egyedül élők mellett a kisgyermekesek azok, akik szívesebben térnek / térnének / tértek vissza az irodába.
Döntő szempont a rugalmas munkavégzés lehetősége az IT-sok körében
Amikor egy programozó munkát vált, a legjelentősebb döntésbefolyásoló tényezők a rugalmas munkaidő, illetve a work-life balance megőrzése - ez már az IThon IT-piaci portál kutatásából tudható. Az informatikai dolgozók közel 17%-ában fel sem merülne, hogy olyan céghez küldjön CV-t, ahol nincs lehetőség home office-ra; de összességében lényegesebb, hogy "legyen idő az életre is" a munka mellett.
Fejvadászok és az online interjúk
Természetesen a pandémia magát a toborzási-kiválasztási folyamatot is némiképp átformálta, a személyes interjúk száma jelentősen lecsökkent. Alapvetően mindenki "jól jár" azzal, hogy egy interjúra nem kell odajutni, illetve a HR-es is nyugodtan dolgozhat otthonról, azért ennek mégiscsak vannak hátulütői. A testbeszéd közel sem értelmezhető olyan könnyen online, mint személyesen, és a koncentráció is jóvan nehezebb akkor, ha különböző chatablakokra kell figyelni a szemben ülő emberek helyett, a szem ezt kifejezetten nehezen bírja.
Hosszabb munkaidő, csökkent produktivitás - a home office érezhető árnyoldala
A Game Developers Converence szervezői is elvégezték remote munkavégzés ügyben a saját kutatásukat: 2500 játékfejlesztőt kérdeztek a kijárási korlátozás hatásairól. 32% azt nyilatkozta, bár mennyiségileg többet dolgozott, nem olyan hatékonyan, mint korábban, irodai körülmények közt.
Ez már nem a kutatásból derül ki, hanem gyakori panasz a home office-ra: nehezebb, lassabb válaszokat kapni a kérdésekre, mint a munkahelyen, illetve az elszigetelődés veszélye is fenyegető lehet.
Mi inkább a személyes jelenlét mellett vagyunk, de rugalmasan a home office-ra is teret biztosítunk, amikor szükséges. Vagyis, az egészséges egyensúlyban hiszünk! Tudj meg többet rólunk, illetve fejlesztői oktatási anyagunkról, fejlesztői gyakorlati programunkról többet a weboldalunkról.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.