2020-ban kiéleződni látszanak a különbségek főnök és vezető közt. Korábban is sokszor, sokan foglalkoztak ezzel a témával, de idén az előtérbe került home office, illteve a folyamatos, gyors megoldást kívánó rendelkezések miatt még inkább fontos, mitől lesz valaki főnök helyett inkább vezető, és utóbbin belül is kimagasló.
Ami korábban a legfőbb különbségeknek számított főnök és vezető közt:
-
irányítás / utasítás VS. iránymutatás
-
hatalomvágy VS. tiszta szándék
-
én VS. mi - vagyis öncél VS. csapatcél
-
elvárt tisztelet VS. kiérdemelt tisztelet
-
tudja, hogyan kell VS. megmutatja, hogyan kell
Ami pedig 2020 után fokozódik majd
A LinkedIN-feedje mostanság mindenkinek tele van olyan kérdésekkel, vitaindító posztokkal, amelyek azt boncolgatják, hogyan tud fennmaradni egy jelenleg bizonytalan jövővel kecsegetető vállalkozás 2020 után. Sokféle válasz születik, de egyvalami folyamatosan visszatérő gondolat: a vezető személyisége, illetve maga a vezetői személyiség meghatározó lesz.
Vélhetően nagy szerepet kap majd a válságkezelésre való képesség, azaz, hogy a vezető hogyan reagálja le a hirtelen változások szükségességét és a nehézségeket:
- Áthárítja-e a felelősséget, vagy közösséget vállal?
- Megfélemlít-e vagy motivál?
- Pánikol-e vagy utat mutat?
- Mellébeszél-e vagy tiszta lapokkal játszik?
- Csak a csapattal tanultat-e vagy ő maga is folyamatosan fejleszti a tudását?
Ezeken fog múlni leginkább, hogy beletörik-e a vezetői szerepbe vagy rugalmasan végigviszi-e a céget vagy a csapatát a nehézségeken.
Az IT-n belül nagyon fontos, hogy a nagybetűs Vezetőnek kiváló rá- és átlátási képességekkel szükséges rendelkeznie, rendszerszinten kell gondolkodnia, és kiemelten lényeges a feladatok delegálására való képessége. A fejlesztők lojalitásának elvesztését okozhatja az, ha tartósan kell bizonytalan helyzetben lenniük, vagy amikor a feladatokat nem észszerűen delegálják számukra.
Pl. kérdésessé válik a termék sorsa, és vezetői oldalról csekély erről a kommunikáció, vagy épp egy átmeneti helyzetben kell számukra nem testhezálló technológiákkal foglalkozni, esetleg a tudásuk aprózódik el a folyamatos technológia-váltások következtében - ez pedig egyértelműen a rossz vezetői döntések következményének tudható be.
Mindenek felett kiemelkedő vezetői és cégmentő húzás
Erről már kevesebb cikk szól, pedig lényeges: az igazán jó vezető nem fél maga mellé olyanokat felvenni, akikből később szintén jó, talán megjobb vezetők lehetnek. Nem tart attól, hogy a pozíciójára törnek, nem akar mindig ő sütkérezni a dicsfényben, nem magát akarja előretolni. Sőt: egy jó vezető manapság már arról ismerhető fel, mennyire jó szakemberekkel veszi körbe magát; és ez egyfajta fennmaradási és sikerzálog is lehet. Mivel sokan vesztették el a munkájukat, egy vezetőnek most gazdag "tó" áll rendelkezésre az ideális csapattagok "kihalászásához", kérdés, mennyien lesznek képesek élni ezzel.
Kezdők közül nyertesek?
Az ExperienceIT! fejlesztői projektgyakorlat a tudással már igen, referenciával még nem rendelkező junior fejlesztők gyakorlati bootcampje. Elhivatott, tudásukat hasznosítani akaró, az IT-ban még pályakezdőnek számító résztvevőkkel működik - akik aztán a jövő programozói lesznek, egy általános bootcamphez képest sokkal jobban elmélyített tudással.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.