A munkaerőpiac és az IT világa nem kizárólag hard skillek, azaz konkrét, behatárolható tudás alapján szelektálnak a potenciális jelöltek között. Nyilván, "hozni" kell az alap elvárt szintet, azonban azt, hogy végül ki ül be a szabad székbe, és meddig, mekkora sikerrel tud ott maradni, a soft skillek, személyes kompetenciák is meghatározzák.
[Hard skillek például az elvárások közt egy pozícióra: felsőfokú angol nyelvtudás és JAVA programnyelv ismerete.]
De most a soft skillekről van szó. Azokról a készségekről, amelyek az adott embert írják le, és amelyek végső soron azt határozzák meg, az az ember illeszkedni fog-e egy csapatba, ott hogyan tud majd teljesíteni.
Kutatások alapján egyébként, amelyeket a legnagyobb angol és amerikai lapok rendre lehoznak, 40-45%-ban dominánsak a soft skillek a végső elbírálásban, a maradék 55-60% pedig számos egyéb kategória közt oszlik meg.
Mi a teendő, ha nem rendelkezel velük?
Nyilván, egy ember személyiségébe teljes mértékben nem lehet beleszólni, de mint minden készség, tudatos odafigyeléssel, ezek is fejleszthetők - vagy szükség esetén, szakértői segítséggel. (Ami egyáltalán nem ciki, hiszen a te jobb sorsodat, vagy ez esetben, jobb karrieredet szolgálja.) Nem véletlen, hogy a legtöbb pár hónapos bootcamp esetén coachok, pszichológusok is foglalkoznak a csapattagokkal, hiszen az IT területére való bekerüléshez nem csak a programozói tudás megszerzése szükséges, hanem a területhez való személyes illeszkedés is.
Ezek a soft skillek fontosak, ha sikeres fejlesztő szeretnél lenni:
- tanulékonyság - mivel a tudomány- és tech-területek leggyorsabban fejlődő szegmenséről van szó, muszáj, hogy alkalmazkodni tudj az újdonságokhoz. Sőt, piacképes is akkor leszel, ha a tudásod naprakész!
- motiváció - elhivatottság nélkül nem megy. A mi bootcampünkön végzettek közül sokaknak volt az a záró gondolata, hogy a sikerhez tényleg ezt kell akarni, 100%-ban.
- prezentációs készség - a legtöbb cégnél rendszeresen be kell számolnod, általában egy teljes csapat előtt arról, mivel és hogyan haladtál az elmúlt időszakban - sőt, olykor ügyfelek, megbízók, partnerek előtt kell hasonlókat teljesíteni.
- csapatmunkára való alkalmasság - az IT-s cégeknél teamben kell dolgozni az esetek többségében, így képesnek kell lenned ehhez alkalmazkodni, illetve elfogadni az esetleges hierarchiát és csapatérdekeket.
Ezek is lényegesek még...:
analitikus gondolkodásmód; érzelmi intelligencia és empátia, time management, monotonitás-tűrés, stressztűrés.
Készülj fel az IT-karrierre és a munkaerőpiacra a Matritel Labs JAVA képzésével, ahol a soft skilljeid fejlesztésére is hangsúlyt fordítunk - és nem mellesleg, mi vagyunk a 4-5 hónapos képzések közt legmagasabb személyes óraszámot kínáló bootcamp.
Következő képzésünk indulása: 2019. szeptember, előjelentkezés IDE kattintva már lehetséges.
Tetszett, amit olvastál? Kövess minket!
FACEBOOK | INSTAGRAM | HIVATALOS WEBOLDAL
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.