Gyakran hallani ezekről a módszertanokról az IT-munkák világában, viszont arról már kevesebben és kevesebbet tudnak, pontosan mik is ezek.
A Scrum történetében...
...meghatározó volt 1986 és 1996 - előbbi évben megszületett az a tanulmány, amely kimondja, hogy kis létszámú, különféle területekhez értő tagokat tömörítő csoportokban érhetők el a legkiemelkedőbb eredmények.
1996 pedig a Scrum konkrét születési éve, ekkor jött létre keretrendszerként szoftverfejlesztőknek, akik számára így könnyebbé és hatékonyabbá vált a munkavégzés. A Scrum módszertan legfontosabb előnye, hogy költségmentes, dinamikáját tekintve pedig a tapasztalatra épít: a csapat valamit kipróbál, ebből következtetéseket von le, végül dönt.
A Scrum felépülése a gyakorlatban:
3-9 tagból áll a Team, őket coachként segíti a Scrum Master, míg a döntéshozókat (megbízókat) a Product Owner képviseli.
A munka sprintekre bontva zajlik. Ezek 1-4 hét közti időszakok, amelyekben a csapat célja valami értékelhetőt - szoftvert, funkciókat - létrehozni, a sprintszakasz végén pedig a csapat tagjai egy úgynevezett demo keretein belül mutatják be eredményeiket. Hogy mi mindennek szükséges elkészülni, a product blacklogon, azaz a termék teendő-listáján szerepel.
A rövidtávú projektszakaszok fő előnyei:
1. átláthatóbbak a folyamatok a résztvevők számára,
2. könnyebben láthatók és kiküszöbölhetők az esetleges akadályok, a hibák könnyebben javíthatók,
3. átláthatóbb a csapat munkája a cég / megbízó számára,
4. a döntéshozók / megbízók lépésről lépésre láthatják az elért eredményeket.
Sokan "versus" szokták emlegetni őket, azonban a Scrum és az agilis módszertanok ilyen módon nem hasonlíthatók össze. Míg a Scrum, ahogy írtuk is, egy keretrendszer; az agilis módszertan egy gondolkodásmód.
Összefüggések, egymáshoz kapcsolódás
Az agilis módszertan válasz a változásokra, illetve a projektek, folyamatok, működések megfeleltetése azoknak. Ez segít, hogy a tervezés alkalmazkodó legyen, a továbbfejlesztés pedig folyamatos.
2001-ben 17 fejlesztő a szakma számára kiadta "Az Agilis Szoftverfejlesztésért" kiáltványt, ami 4 alapvető értéket határoz meg:
1. az egyének és az interakciók lényegesebbek a folyamatoknál és eszközöknél,
2. a működő szoftver fontosabb az átfogó dokumentációnál,
3. az ügyféllel való együttműködés jelentőségteljesebb, mint a szerződéses megállapodás,
4. a változásokra való reagálás fontosabb, mint a terv szigorú betartása.
Nyilván a jobboldaliakban is van érték, ám a módszertanban magasabbra értékeltek a bal oldalon található elemek.
Emellett van még 12 alapelve is, de azt nem soroljuk fel, nyugodtan nézz utána, ha érdekel :) Olyan gondolatok szerepelnek benne, mint az ügyfélelégedettség, a motivált csapat vagy a fenntartható fejlesztés fontossága.
Egyébként módszertani szinten az agilis is kisebb szakaszokra bontja a projektek megvalósítását, tehát ugyanúgy az ismétlődő folyamatokon alapul, mint a Scrum. Viszont ez a gondolkodásmód keretek és rendszer nélkül "csak" kiindulópontokat ad a munkához. Ha alkalmazzák őket, a cégek nagyobb eséllyel lesznek képesek "túlélni", a változásokra való reagálás képessége ugyanis ezt szolgálja.
IT-recruitment | Fejlesztői workshopok, képzések
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.