Code & More

Powered by Matritel

Miért olyan kevés a női programozó?

Ada Lovelace. Kinek mit mond ez a név? Bájosan hangzik, igen, de ez a hölgy igen sokat tett le az asztalra: úgy is mondhatnánk, hogy a modern programozás úttörője volt, noha a 19. században élt. A legelső említésre méltó programozói munkákat is zömmel nők végezték, aztán valahogy eltűntek a területről. Jött a PC-korszak, és az IT-szakma, nemcsak a programozás, hanem a projketmenedzsment, tesztelés stb. területeken is abszolút férfi-többségű lett.

Nincs ez másként most sem....

Amikor még volt aktív bootcampünk, tavaly nyáron, készítettem egy interjút Diával, aki az akkori csapat egyetlen női tagja volt. Természetesen, mivel ő nemcsak nő, hanem ráadásul családanya is, felmerült bennem a kérdés, a srácok hogyan állnak hozzá, más-e az ő megítélése? A válasz az volt, hogy egyáltalán nem, sőt: ezen a területen tapasztalta igazán először, hogy mindenki "ember", hogy mely nemhez tartozik, mindegy is. Ha a csapatban jól működik együtt, hatékonyan végzi a munkáját, akkor ugyanolyan értékű tagja a teamnek, nemtől függetlenül.

Bevallom, meglepett ez az információ, azok után pláne, hogy úton-útfélen arról hallok, milyen kevés a női programozó, és több kéne belőlük a területre.

Pedig sikertörténeteket ők is írnak - programnyelven, de túl kevesen vannak a területen ahhoz, hogy ez látványos legyen.

A nemi sztereotípiák úgy szövik át mindennapjainkat, hogy észre sem vesszük. Alkalmazkodunk ahhoz, hogy vannak "nőies" és "férfias" szakterületek és tevékenységi körök, miközben ez a programozás kapcsán egyre inkább vitatott, sőt: tudományos bizonyíték nincs is rá... Elvégre a logikus, rendszerben való gondolkodás és a problémamegoldó képességek nem gender-specifikusak, és a programozáshoz leginkább ezekre van szükség.

Az IT-terület egyébként erősen dolgozik azon, hogy több nőt emeljen be szakértő munkavállalóként, sőt, a legtöbb cégnél tudatos stratégia van a női munkavállalók számának növelésére. Ez persze sokszor visszás is lehet, hiszen az informatikai tudással bíró nők nem azért szeretnének bekerülni egy munkára, hogy javítsák a nemi arányokat, hanem, mert őket tartják legjobbnak a meghirdetett pozícióra.

cikkhez2.pngVan-e válasz a miértre?

Egyértelműen lényeges az említett nemi "hozzáértés sztereotípia", illetve az, is, hogy a nők emiatt sok esetben félnek: félnek, hogy nincs affinitásuk a programozáshoz, félnek, hogy nem tudnak megfelelően integrálódni egy cégnél, ahol jóval több a férfi. És persze, az is benne van a pakliban, hogy a technológiához való viszonyunk valóban függ attól, mely' nemhez tartozunk, sztereotípia ide vagy oda. A tech-innovációk és a mindennapi fejlesztések csekélyebb arányban foglalkoztatják a nőket; és többnyire az IT világában sem a kódolás lesz vonzó számukra, hanem a kreatív kihívásokkal járó menedzseri, termékfejlesztési területek.

Fejlesztési tudásod van már, csak a gyakorlat hiányzik?

ExperienceIT!-program - ez a TE helyed.

Ahogy mi látjuk

Mindenképp szeretnénk "előcsalogatni" minél több nőből, lányból, amazonból a technológia és a programozás iránti érdeklődést, és döntögetni lejjebb azokat a falakat, amelyek egyelőre még azt üzenik nekik, ők nem valók erre a pályára. A logikus, strukturált gondolkodás nem azon múlik, melyik mosdóba jár az ember, hanem egyéni készség. Ráadásul, az IT-szakmák azért is ajánlottak nemtől függetlenül bárkinek, mert itt fokozottabban figyelnek a munkavállalói igényekre, és, ha valaki képes folyamatosan bővíteni a tudását, stabil karrierlehetőséget tartogat számára. 

AZ ÚJRAINDULÓ EXPERIENCEIT!-PROGRAMUNK HALADÓKNAK SZÓL, CÉLZOTTAN A GYAKORLATRA FÓKUSZÁL ANNAK ÉRDEKÉBEN, HOGY BEINDULJON A PROGRAMOZÓI KARRIERED, VALÓDI REFERENCIÁT SZEREZZ VELE.

TETSZETT A CIKKÜNK?
TOVÁBBI TARTALMAKÉRT KÖVESS MINKET A FACEBOOKON | VAGY CSEKKOLD A MATRITEL LABS HIVATALOS OLDALÁT!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://matritellabs.blog.hu/api/trackback/id/tr7015804192

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Code & More

Programozó karrier + tech érdekességek és aktualitások + képzés és szakmai gyakorlat

Friss topikok

Címkék

adatok (1) agilis (1) ai (1) AI (5) algoritmus (1) alkalmazott (1) állás (6) állásinterjú (1) álláskeresés (2) applikáció (1) appok (1) átképzés (1) automatizáció (1) betegség (1) bill gates (1) bizalom (1) biztonság (1) bölcsesség (1) boldog (1) boldogság (1) bootcamp (28) borász (1) budapest (1) burnout (1) célok (1) csapatmunka (1) demo (1) e-learning (1) edukálás (1) edzés (1) egészség (1) egyiptom (1) egzisztencia (3) élet (2) életmód (5) elon musk (1) el camino (1) érdekes (2) experience (1) fáradtság (1) fejlesztés (59) fejlesztő (42) fejlesztői képzés (20) fejlesztő állás (4) fejlődés (14) felgyorsult (1) film (1) főnök (1) főzés (1) frusztráció (2) gasztronómia (1) gazdaság (1) gender (1) generáció (1) generációk (1) generalista (1) gyakorlat (3) hard skillek (2) harmónia (1) hír (1) hírek (1) híres ember (1) home office (6) horoszkóp (1) hr (3) humor (2) idézetek (2) infóest (1) információ (1) informatika (34) informatikus (3) Instagram (1) intelligencia (3) interjú (1) internet (1) introvertált (1) iot (2) ipari forradalom (1) iphone (1) iskola (1) IT (47) it (1) IT-karrier (4) járvány (1) játékfejlesztés (1) java (13) jóbarátok (1) jubileum (1) junior (1) kamera (1) karácsony (1) karantén (1) karrier (42) karrierépítés (14) karrierkezdés (1) karriertervezés (1) karrierváltás (21) kávé (1) kávészünet (1) képesség (1) képzés (18) kérdések (1) kertészmérnök (1) kezdő (1) kiégés (5) kiegyensúlyozott (1) kihívás (1) kódolás (3) konferencia (2) köntös (1) környezet (1) koronavírus (1) kutatás (1) laptop (1) lehetőség (4) lifestyle (1) linus torvalds (1) linux (1) machine learning (2) macska (1) maradj otthon (1) matritellabs (15) meeting (1) megújulás (1) mém (1) menő (1) mesterséges intelligencia (11) MI (2) mobil (1) modern (3) módszertan (1) motiváció (3) munka (37) munkaerőhiány (1) munkaerőpiac (18) munkahely (29) munkahelyváltás (8) negyvenfelett (1) negyvenplusz (1) networking (1) niksen (1) női szerepek (2) nők (2) nyílt nap (1) okosotthon (3) okosváros (1) oktatás (14) online (1) önmegvalósítás (20) otthon (2) produktív (1) produktivitás (1) programnyelv (1) programozás (32) programozó (33) programozó fizetés (1) projekt (1) psziché (1) pszichológia (2) random (1) recruitment (4) relax (1) robotika (2) sci-fi (1) scrum (1) siker (4) sikeres karrier (2) skillek (1) soft skillek (16) sorozat (1) specialista (1) sport (1) steve jobs (1) streaming (1) stressz (2) szabadúszó (1) szakma (1) személyiség (3) személyiségfejlesztés (1) szoftverfejlesztő (7) szoftvertesztelő (1) szünet (1) tájékoztatás (1) tanulás (28) társadalom (1) távmunka (1) tech (26) technológia (6) telefon (1) tervezés (1) tesztelő (1) tévé (1) tippek (2) trend (2) tudás (1) tudomány (1) tudósok (1) új állás (3) utazás (1) útravaló (1) üzenet (1) változás (13) változtatás (4) vezető (1) világ (2) virtuális (2) virtuális asszisztens (2) vírus (1) VR (1) workshop (1) y (1) y generáció (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása