Bár még benne vagyunk a járványhelyzetben, érdemes előre elképzelni azt az időszakot, amikor már túlleszünk rajta - a jelenlegi állapotok fényében! Elképesztően megugrott az álláskeresők száma, az IT területén belül sokan vándorolnak ide-oda azért, mert nem megfelelően kezelte a cégük a válságot - vagy épp azért, mert stabilabb, a válság ellenére sem megreccsenő vállalatoktól kaptak ajánlatokat.
Annak köszönhetően, hogy egyes szektorok, például a turizmus-vendéglátás vagy az előadóművészet szinte teljesen leálltak, sokan kényszerülnek pályaváltásra is. Míg eddig a bootcampek adta lehetőséget főleg a személyes fejlődés vágya, a karrierépítés, a változás szándéka miatt használták ki, most sokan vannak és lesznek, akik 100% kényszerből hozzák meg az átképzéssel kapcsolatos döntést.
Az IT-szektorban nem állt meg a toborzás most sem: kiváltképp rendszermérnököket, full-stack fejlesztőket és IT-támogatást nyújtó szakembereket keresnek. A szokásosan durrogtatott marketingpetárdák mellett, hogy magas fizetés, szomjas csütörtök, céges üdítő meg folyamatos tanulás várja az embert, bekerült hívogató - és egyébként teljesen valós - előnyként a home office jól szervezett lehetősége is. Számos cég ugyanis nemhogy nem nyitotta újra az irodáját, még vissza is mondta a helyiségbérletet, és csak kisebb helyszínen, amolyan co-working jelleggel tervez majd ismét fizikai munkaterületet biztosítani a dolgozóinak. A fennmaradó pénzeket további home office-fejlesztésekbe, eszközparkra, belsős szabadnapokra fordítják.
Elméleti tudásod van már a programozásban, de nincs még gyakorlatod - hogyan van esélyed bekerülni a munkaerőpiacra? Végezd el ExperienceIT! gyakorlati képzési programunkat, és megkapod a választ. A (minimum) 3 hónap során éles, valódi projekten dolgozhatsz a Vodafone számára, miközben senior mentorok foglalkoznak veled és segítik elmélyíteni a tudásod. Mi pedig felkészítünk mindarra, ami egy valódi IT-pozícióban vár majd rád. ITT tudsz informálódni + jelentkezni.
Amire azonban készülni kell...
Ugyanaz a pörgős tempó, mint 4-5 évvel korábban, még nem valószínű, hogy 2021-re visszatér. Sok cégnél olyan átalakításokat igényeltek a csapatok, a belső struktúrák, hogy nem tudnak ugyanolyan lendülettel nyitott pozíciókat hirdetni, és komolyabb elvárásokat támasztanak a felvételin, mint korábban. Bár ez a tendencia már tavaly-tavalyelőtt elindult, olyan mértékben juniorokat sem fognak keresni, mint a bootcampek csúcsidőszakában, 2017 környékén. Szigorúbbá válik a szűrő, hiszen a hatékonyság, a távolból is sikeres beilleszkedés és megbízhatóság most új szempontokat is behívott.
Nagyobb bizalom jut a recruiter-irodáknak és fejvadász-cégeknek
A válság és a változó elvárások azt is magukkal hozzák, hogy sokan veszítik el a munkakeresők közül a tájékozódási képességüket. Aki nem követi folyamatosan, lépésről lépésre a piac változásait, nem "járkál" kéthavonta interjúkra, bizonyára csak kapkodja a fejét a 2020 végi állapotokon. Épp ezért, azoknak a szakértő segítőknek, akiknek a leveleit eddig a LinkedIN-en sokan olvasatlanul törölték, vagy maximum egy "most nem aktuális" üzenettel nyugtázták, vélhetően több bizalmat fognak szavazni ezután - hiszen, ők jelentik majd a kapcsot a piac és a munkavállaló közt. Ehhez persze a recruiterektől is szükséges némi hozzáállás- és kommunikációs változtatás, erősebb szakértői státusszal lesznek majd jelen, akár egyfajta márkaépítés is várható részükről a célok elérésének érdekében.
Programnyelvek, amelyeket 2021-ben tanulni érdemes:
- Python
- JavaScript
- Java
- C / C++
- C#
- Kotlin
- Swift
- GO
TETSZETT A CIKKÜNK?
TOVÁBBI TARTALMAKÉRT KÖVESS MINKET A FACEBOOKON | VAGY CSEKKOLD A MATRITEL LABS HIVATALOS OLDALÁT!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.