A mesterséges intelligencia (rövidítve MI, vagy az angol megfelelő szerint: AI) technológiák vitathatatlanul beszivárogtak a mindennapjainkba, és a biztos realitás talaján álló jövendölések szerint, a következő éveinket még durvábban befolyásolják majd. Nyilván felmerül a kérdés: mik lesznek a legnagyobb kihívásai ennek, és hogyan változnak majd meg a mindennapjaink?
Lépjük át az emberi korlátokat!
A cégek egyre dominánsabb mértékben fogják (vagy szeretnék) AI technológiákkal kiegészíteni mindennapi üzleti és ügyviteli folyamataikat. Nem véletlenül: a mesterséges intelligencia számos automatizálást, egyszerűsítést tesz lehetővé, minimális hibalehetőséggel, ami nagyban megnöveli a termelékenységet. Hogy bevezethessék, a vállalatoknak ennek megfelelően, új alkalmazásokat, fejlesztéseket kell megvalósítaniuk.
2019-ben a várakozások szerint ugrásszerűen nő majd az "egyszerűsített irodai élet" iránti igény, és ezzel párhuzamosan, az okosotthonok elterjedése is. Ez azt jelenti, hogy egyre több intelligens, és egymással kommunikáló eszközt használunk majd, a hordhatóaktól, (pl. okosórák) az applikációkon, (pl. fűtés- vagy világításvezérlés) át a sound assistantekig, (pl. Google Home vagy Alexa.) Az egyszerűsített alkalmazás érdekében a legtöbb eszköz egymással nemcsak kapcsolódik, de egyenesen egyetlen mobilos applikáción keresztül vezérelhető is. Ez az ún. IoT (Internet of Things vagy a "dolgok internete"), ami soha nem várt mértékű adatforgalmat generál majd.
Szintén ide kapcsolhatjuk a chatrobotokat és virtuális "Micikéket", vagyis digitális asszisztenseket is. Ezek mind AI-alapú rendszerek, amelyek felhasználása a következő években napról napra növekszik majd. Néhány eltrejdt/elterjedő ezek közül:
- a fentebb már említett, hanggal irányítható személyi asszisztens,
- szolgáltatásokat nyújtó smart asszisztensek,
- automatizált virtuális digitális asszisztens applikációk,
- ügyfélszolgálatokhoz alkalmazott chatbotok.
Az újdonságok új nehézségeket is jelentenek: AI kihívásokra AI megoldások
Bár az életet számos ponton megkönnyítik, nyilván, problémaforrásokat is jelent a felsoroltak alkalmazása és az IoT. A vélhetően 25 milliárd fölötti, egymáshoz kapcsolódó okos virtuális eszköz használata okos támadásokat is jelent... Az ezek kivédésére, vagy akár, megfelelő kezelésére ideális szakemberek száma azonban 2 millióval (!) kevesebb világszerte a szükségesnél. Azaz a globális IT-munkaerőhiány itt kiemelten érvényesül. Ehhez nyújtanak segítséget a most zajló folyamatos fejlesztések, például az AI-területen vezetőnek számító IBM-nél. Mesterséges intelligencia- és gépi tanulás alkalmazásával épülő védelmi rendszerek, kvázi "virtuális robotzsaruk" fejlesztésén dolgoznak a támadások minél nagyobb arányú kivédése érdekében.
Az automatizált világ és az AI, nem túl elrugaszkodott szemszögből: ezeket nézd meg!
Computer Chess (2013) - A film az 1980-as években játszódik, egy ember vs. gép sakk bajnokság idején.
Sunspring (2016) - Megismerteti, hol tart ma a mesterséges intelligenciával való kísérletezés.
X-Akták 11. évad/7. Robotok lázadása (2018) - Egy automatizált világ, ami megbolondul.
Ebben is könnyebbek lesznek a mindennapok a mesterséges intelligenciának köszönhetően
Internetes keresés! A Google alapelvei 1998 óta nem változtak, ami az alábbiakat illeti:
- felhasználói fókusz,
- releváns és értékes tartalmak előresorolása,
- algoritmikus megközelítés - válaszok a jövő kérdéseire a beérkező ismeretlen kereséseket figyelembe véve,
- folyamatos és kőkemény tesztelések és ellenőrzések az újításokkor.
Viszont az AI-nak köszönhetően lesz néhány hatalmas, ugrásszerű változás is az internetes keresés történetében is: a jövőben már nemcsak szavakat lesz képes értelmezni, hanem a nyelv jóval alaposabb ismeretével, fogalmakat is. Emellett, sokkal intelligensebben figyeli majd a keresési szokásainkat, megjegyzi a korábban megkezdett, de félbeszakított folyamatokat - ezzel növelve az újabb vagy folytatni kívánt kereséseink hatékonyságát.
A robotok tényleg elveszik az emberek munkáját?
Igen, és egyben nem. Lesznek olyan munkák, amelyek az AI-technológiák térhódításával - ideértve az alkalmazásokat és robotokat is - feleslegessé válnak. Ilyenek lesznek például a dominánsan ismétlésre épülő tevékenységek és egyes manuális feladatok. Emellett azonban, az új világ új lehetőségeket is megnyit, és a megszűnőknél nagyobb számban teremt munkahelyeket: a folyamatokat és a gépeket ugyanis valakiknek felügyelnie és fejlesztenie kell majd! Tehát a tanultabb réteg számára kedvező lesz majd az AI-térhódítása.
A szakemberek egyébként szeretnék mindenki számára átláthatóbbá tenni az új tendenciákat, megismertetni mindenkit a terület racionális hátterével a folyamatosan növekvő elterjedtség miatt. Ehhez előtanulmányok publikálására lesz szükség a közeli jövőben.
Összefoglalva tehát, ezek 2019-2020-ra a reális várakozások a mesterséges intelligenciával kapcsolatban:
-
segít átlépni az emberi korlátokat, növelve ezzel a hatékonyságot,
-
szélesebb körben kezdik el alkalmazni a vállalkozások,
-
egyes emberi munkákat feleslegessé, míg másokat szükségessé tesz,
-
(talán) átláthatóbbá válik majd mindenki számára,
-
javulnak az ügyfélélmények, automatizáltabbá, kényelmesebbé válik számos folyamat,
-
a fejlesztések erősen a biztonság irányába mozdulnak el az IoT fokozott kihívásainak köszönhetően.
Biztosan kijelenthető tehát, hogy fejlesztést tanulni továbbra is érdemes, karrierszempontból pedig egyre nagyobb mértékben válik kifizetődővé az IT pályát választani. Pláne, ha később külföldi munkavállalás a célod. Az első lépés legyen mondjuk egy fejlesztői bootcamp, hogy egyáltalán bekerülj a területre: Matritel Labs! Tudj meg többet :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.