Nemrég került elém egy cikk úgy 8-9 évvel ezelőttről, ami azt taglalta, milyen sok középfokú végzettséggel rendelkező munkavállalóra lesz még szükség a következő 20 évben világszerte... Mindeközben az AI térnyerésével egyre-másra érkeznek azok az információk, hogy pontosan ezek, közülük kiemelten a szakmával nem rendelkezők válnak nélkülözhetővé a munkaerőpiacon.
2020 és 2030 között ez az 5 állástípus lesz a legtrendibb
Nem nehéz következtetni az elmúlt évek dömpingjéből, hogy ezek a dolgozók lesznek igazán keresettek:
- Üzleti elemzők
- Programozók
- Információ-kommunikációs biztonsági szakértők
- Gyógytornászok, ápolók
- Sales/marketing terület szakértői
"Ezt nem is lehet megmondani..."
OK, tény: a jövő bizonytalan. Viszont minden előrejelzés kulcsa a mai trendek, tendenciák figyelése. Ezeket a területeket, állásokat megnézve teljesen nyilvánvaló, hogy egy részük növekvő ágazatokhoz tartozik, egy másik részük pedig a technológiai újítások követelte változások következménye lesz. A vizsgálatok, kutatások világszintűek, magyar viszonylatban lehet eltérés.
Mi fogja teljesen átszabni a munkaerőpiacot?
1. A mesterséges intelligencia elterjedése
Ezzel talán semmi újat nem mondunk, sőt, mi is több korábbi bejegyzésünkben gondolkodtunk arról, hogy miként hatnak majd az AI-technológiák a munkavállalók életére, milyen új szakmák jelennek meg a hatásukra. A válasz a speciális és szerteágazó programozási ismeretek szükségessége felé mutat.
2. A robotika
A robotika fejlődése és elterjedése bizonyos munkahelyek megszűnéséhez, és mások megjelenéséhez vezet. Várhatóan jelentősen csökken majd, esetleg el is tűnik a túlzottan monoton, ismétlődő és veszélyes feladatokat végző dolgozók száma a termelés területén, hiszen őket könnyedén váltják fel robotok - akiket azonban valakiknek programoznia kell majd. Jelenleg erre világszerte igen kevés szakember képes.
Az üzleti/pénzügyi területen dolgozók életére is hatással lesznek a változások
2020-tól a következő 10-20 évben folyamatosan fognak elavulttá válni a területen dolgozók ismeretei, a munkájuk egy részét pedig lényegében automatizált folyamatok váltják majd fel. Az adminisztratív, szakképesítést nem igénylő folyamatok jó eséllyel drasztikus mértékben eltűnnek majd. Erre a munkavállalók és a cégek is egyetlen módon tudnak felkészülni: képzésekkel és átképzésekkel.
Mindenhol sikert kovácsol az egyre pontosabb elemzés
Akár business, akár marketing oldalról nézzük, a tendenciákra egyre nagyobb hatást gyakorolnak majd az elemző programok, és persze, előnyhöz jutnak azok a szakemberek, akik az így kapott adatok értékelésében és felhasználásában profik. Az adatok pedig támogatják majd az értékesítést: a vevői viselkedés sokkal pontosabb elemzése és ismerete még hatékonyabb sales-folyamatokhoz vezet.
Készségek, amelyek fontossá válnak: kezdd el őket elsajátítani!
Sok, és egyre több programozóra van szükség, viszont a feléjük támasztott elvárások nagyban finomodnak az elmúlt 1-2 évtizedhez képest. Mivel minden eddiginél fontosabbá válik a tanulékonyság és a rugalmasság szerepe, az alkalmazkodókészség a folyamatos változásokhoz, így kiemelt helyre kerülnek be a soft skillek is, és sikeresebb karriert futhatnak be azok a fejlesztők, akik autodidakta módon folyamatosan fejlesztik magukat. Sőt, egyes előrejelzések szerint, amelyekben az AI és machine learning kifejezésekkel nem szoktak fukarkodni, az "alap" programozói tudással rendelkező, inkább favágó típusú munkát végző IT-sok munkája is a végét járja. Fel kell készülni a változásra, és ez minden tanács szerint folyamatos tanulással a legcélszerűbb.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.