Nincs kétség: a mostani helyzet minden szektorra hatást gyakorol így vagy úgy. Természetesen nem lehet mindenféle jóslatokba bocsátkozni, de pár tendencia már jelenleg is látható.
Pofonegyszerű átállás?
Az IT-cégeknek nem okozott különösebb gondot a távmunkára való átállás, a követett agilis és scrum módszertanok lehetővé teszik a produktív munkát így is. Amivel esetleg akadhat némi probléma, az az irodai munka otthonra vágyott lemodellezése.
A vezetők bizakodók
A home office, a digitális oktatás, a különféle házhoz rendelős szolgáltatások miatti keresletet megnézve, számos ponton – például az applikációk esetén – megugrott az igény a fejlesztésekre, az átállások segítésére. Az IT jórészt cégek továbbra is a kiszolgálásra törekszenek, illetve ügyfeleik számára nyújtanak segítséget az átállásban, de ha startup-oldalról nézzük, most olyan vállalkozások is berobbanhatnak, akik számára eddig nem igazán volt piac.
Alapvetően a digitális oktatásra való átállás – illetve, jelen esetben ideiglenes ráállás –, az elfogadottabbá váló home office pozitív eredményeket hozhat az IT-cégeknek, a kérdés már csak az, egy esetleges válság őket mennyire sodorja majd zátonyra.
Akik veszélyben lehetnek, azok inkább a KKV-szektor képviselői, ahol a tartalékok hamarabb fogynak el, és eleve rövidebb távra történnek a tervezések is.
Munkaerőpiaci helyzet a programozók számára
Ha ezeknél a cégeknél a kiadásokból elbocsátások útján faragnának le, a programozók a munkaerőpiacon landolnának. Ez annyiban nem hátrány, hogy medior / regular és senior szakértőkből valóban 10 000 feletti munkaerőhiány van most – tehát nem munkanélküliség, csak munkahelyváltás lenne az ő sorsuk.
A nagyobb vállalatok, multik esetén pedig továbbra is folyamatos a munkaerőkeresés, mind az említett, mind pedig junior fejlesztők iránt. Szintén átállást igényelt persze a toborzás-kiválasztás folyamata, hiszen 100%-ig online kell minden folyamatot véghezvinni. De jó hír, hogy lehetséges, és a gépezet nem állt le.
Megéri-e most programozást tanulni?
Kis túlzással: tanulni mindig megéri, programozást meg főleg. Az IT szektor jelentősebb, illetve tartalékokkal bíró képviselői egyébként majdnem biztosan át fogják vészelni a közelgő válságot, sőt, az ő munkájuk az, amire az igény fokozottan nőni fog ezt követően is. Aki tehát el kényszerült hagyni, vagy el készül hagyni a süllyedő hajót, az a programozással jó lóra tesz – persze, közel sem mindegy, hol, milyen minőségben tanulja / tanulta.
Az újrainduló ExperienceIT!-programot mi is átállítottuk - ideiglenesen mindenképp - home office pályára. Egy bootcamp, ami online, haladóknak célzott és a gyakorlatra fókuszál: azaz karantén és egyéb vészhelyzet alatt is egészében teljesíthető, ha van valakinek programozói alaptudása.
TETSZETT A CIKKÜNK?
TOVÁBBI TARTALMAKÉRT KÖVESS MINKET A FACEBOOKON | VAGY CSEKKOLD A MATRITEL LABS HIVATALOS OLDALÁT!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.